Drone Ehliyeti – Ticari İHA Pilotu Eğitimi – İHA0/İHA1/İHA2/İHA3

Yaygın olarak drone ehliyeti olarak da anılan SHGM Onaylı Ticari İHA Pilotu Eğitimlerimiz İHA0 (iha-0), İHA1 (iha-1) ve İHA2 (iha-2) olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenmektedir.  İHA0 (iha-0) drone ehliyeti ile ağırlığı 4kg’a kadar olan cihazları, İHA1 (iha-1) drone ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları, İHA2 (iha-2) drone ehliyeti ile 150 kg’a kadar olan cihazları, İHA3 (iha-3) drone ehliyeti ile 150 kg ve üzeri tüm cihazları kullanabilirsiniz.

Güncel İHA Pilotu Eğitimlerimiz

 • İHA2 Genel Başvuru (Başvurunuzu Yapın, Eğitim Açıldığında Bilgi Verelim)
 • 29 Ocak 2024 Online İHA2 Eğitimi
 • 26 Şubat 2024 Online İHA2 Eğitimi
 • 27 – 28 Ocak 2024 Online İHA0 Eğitimi
 • 03 Şubat 2024 Online İHA1 Eğitimi
 • 12 Şubat 2024 Online İHA1 Eğitimi

Başvuru Yapmak İçin Tıklayın

İHA0 / İHA1 Drone Ehliyeti

İHA0 (iha-0) pilotluk eğitimi, 2 gün / 16 saatte (her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında),

İHA1 (iha-1) pilotluk eğitimi, 4 gün / 32 saatte (her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında) tamamlanmaktadır.

Dilerseniz öncelikle İHA0 (iha-0) drone ehliyetini alıp sonrasında ücret ve ders saati farkını tamamlayarak İHA1 (iha-1) drone ehliyetine yükseltebilirsiniz. Ya da İHA0 (iha-0) drone ehliyetini almadan direk İHA1 (iha-1) drone ehliyetine sahip olabilirsiniz.

TR-İHA-E-14 yetki numarası ile İHA0/İHA1 eğitimlerimizi düzenlemekteyiz.

İHA2 Teorik Eğitim

Sapmaz Havacılık olarak İHA2 (iha-2) teorik eğitim konusunda SHT-İHA Talimatı EK-9 kapsamında üretici olarak yetkilendirilen ilk ve tek eğitim kuruluşuyuz. TR-İHA-E-84 yetki numarası ile İHA2 (iha-2) eğitimlerimizi düzenlemekteyiz.

İHA2 eğitimlerimizdeki ön şart adayın 2. Sınıf Sağlık Sertifikası sahibi olmasıdır. Bu sağlık sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı Havacılık Tıp Merkezleri’nden alınabilmektedir. Güncel havacılık tıp merkezlerine ulaşmak için tıklayın.

İHA2 (iha-2) teorik eğitim, 11 gün / 90 saatte (her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında) tamamlanmaktadır.

İHA2 Pratik Eğitim

Bilindiği üzere SHT-İHA Talimatı kapsamında İHA2 (iha-2) sınıfı hava araçları için pratik/uçuş eğitimi, sadece Uçuş Eğitim Organizasyonları (ATO) ya da İHA2 üreticileri tarafından özel uçuş izni alınmış ve tescil işlemleri yerine getirilmiş İHA2 (iha-2)’ler ile verilebilmektedir. Detaylı bilgi için: Tıklayınız

İHA2 (iha-2) pratik eğitim, 5 gün / 39 saatte (36 saat uçuş eğitimi, 3 saat bakım onarım eğitimi, her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında) tamamlanmaktadır.

İHA2 (iha-2) Pratik Eğitimlerimizi, Özel Uçuş İzni bulunan, kendi üretimimiz olan TC-I0018, TC-I0042, TC-I0043 ve TC-I0251 tescil işaretli İHA2 (iha-2) sınıfı Zirai İnsansız Hava Araçlarımız (ZİHA) ile gerçekleştirmekteyiz.

İHA2 Pratik Eğitimlerimizde simülatör kullanmıyoruz. Eğitimin tamamını uygulamalı olarak gerçekleştiriyoruz. Eğitimin sonunda her bir kursiyerimizi ZİHA operasyonunu tek başına yönetebilecek şekilde mezun ediyoruz.

Uzaktan Eğitim İle Drone Ehliyeti / İHA Ehliyeti

İHA2 eğitimlerinin teorik kısmını online olarak alabilirsiniz. Eğitim tarihleri için eğitim takvimimize göz atabilirsiniz.

Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler

İHA0/İHA1 Eğitimlerinin sonunda, SHGM’nin Yetkilendirilmiş İHA Eğitim Kuruluşları için yayınladığı 18.12.2017 tarihli duyurusunda(Duyuruyu görmek için tıklayın) yer alan formata uygun olarak düzenlenmiş drone ehliyetini sizlere teslim ediyoruz. Bunun yanında havalimanı çevresinde uçuş izni almanız gerektiğinde sistem tarafından istenilen R/T Telsizle Haberleşme Belgesi‘ni yine bu eğitim sonunda sizlere teslim ediyoruz. Eğitim gününden bir gün öncesine kadar kayıt işlemleri devam etmektedir.

Devam Zorunluluğu

İHA0 (iha-0), İHA1 (iha-1), İHA2 (iha-2) drone ehliyeti eğitimlerimizde %20 devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Drone Ehliyeti Eğitim Ücretleri

İHA0 Eğitim ücretimiz 2.000,00 TL’dir.

İHA1 Eğitim ücretimiz 3.500,00 TL’dir.

İHA2 Teorik Eğitim ücretimiz 5.500,00 TL’dir.

İHA2 Pratik Eğitim ücretimiz 24.000,00 TL’dir.

Fiyatlarımıza KDV dahildir.

Ödemelerinizi nakit olarak ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Bilgilerinizi bırakın hemen arayalım!

Drone ehliyeti eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ya da kayıt olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN HEMEN ARAYALIM!

Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Drone Ehliyeti Eğitimi'ni Kimler Tercih Ediyor?

 • Eğitim,
 • Medya,
 • Prodüksiyon,
 • Harita,
 • Maden,
 • İnşaat,
 • Peyzaj,
 • Zirai İlaçlama,
 • Yangınla Mücadele,
 • Arama/Kurtarma,
 • Gayrimenkul gibi sektörlerde çalışan ve diğer her türlü İHA(Drone) ile yapılabilecek ticari faaliyetlerde bulunan ya da bulunmak isteyen kişiler bu eğitimi tercih etmektedir.

İHA0 (iha-0) ve İHA1 (iha-1) Arasındaki Fark Nedir?

İHA0 (iha-0) Drone Ehliyeti ile 4 kg’a kadar, İHA1 (iha-1) Drone Ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları kullanabilirsiniz. İHA0 (iha-0) Ehliyeti’ni almadan doğrudan İHA1 (iha-1) Ehliyeti’ni alabilirsiniz.

Eğitimler Kaç Gün Sürüyor?

Örgün eğitimlerimizde, İHA0 (iha-0) Drone Kursu 2 gün, İHA1 (iha-1) Drone Kursu 4 gün, İHA2 (iha-2) Drone Kursu 16 gün sürmektedir. Drone kurslarımız İHA0 (iha-0) ehliyeti için 09:30 – 18:30 saatleri arasında, İHA1 (iha-1) ehliyeti için 09:30 – 18:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Kurs Ücreti Dışında Başka Ücret Ödeyecek Miyim?

Web sitemizde yayınladığımız İHA-0 İHA-1 İHA-2 ehliyet fiyatına her şey dahildir. Bu fiyatlar dışında başka bir ücret ödemeyeceksiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ne sizden ne de firmamızdan onay işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir!

İHA0 İHA1 İHA2 Eğitimleri İçin Katılım Şartları Nedir?

İHA0 eğitimi için 12 yaş, İHA1 eğitimi için 15 yaş, İHA2 eğitimi için 18 yaş ve üzeri olmanız yeterlidir. Unutulmamalıdır ki 18 yaş altındaki kursiyerlerimiz eğitime katılarak belgelerini alabilirler ancak SHGM tarafından belgeleri 18 yaşına geldiklerinde onaylanır.

İHA0 İHA1 İHA2 Drone Eğitimleri İçin Hangi Evraklar İsteniyor?

İHA0 İHA1 Drone Ehliyeti için başvurularınızı basvuru.sapmazhavacilik.com adresinde yer alan Sapmaz Havacılık İHA Eğitimleri Başvuru Sistemi’nden yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sistemine yüklemeniz gereken evrakları aşağıdaki gibidir;

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Öz Yüzü
 • Mezuniyet Belgesi

Drone Ehliyetini Aldıktan Sonra Onaylatmam Gerekir Mi?

Eğitiminizi başarı ile tamamlayıp drone ehliyetinizi aldıktan sonra yapmanız gereken son bir adım kalıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) İHA Kayıt Sistemi‘ne üye olarak İHA Pilot Kayıt Başvurusu ekranından drone ehliyetinizi onaylatmanız gerekmektedir. Onay işlemi için aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeniz yeterlidir.

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Bizden Almış Olduğunuz Drone Ehliyeti
 • B Sınıfı Sürücü Olur Sağlık Raporu (İHA0 ve İHA1 için)

Adli Sicil Kaydı sistem tarafından otomatik sorgulandığı için tekrardan sisteme yüklemenize gerek yoktur.

Kendi Şehrimde Eğitim Alabilir Miyim?

Sapmaz Havacılık olarak yetki aldığımız günden bu yana Ankara, İstanbul, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa, Mardin, Trabzon, Van, Zonguldak, Çanakkale, Çorum ve Şanlıurfa illerimizde iha drone ehliyeti eğitimleri düzenledik.

Sizler de kendi şehrinizde eğitim almak istiyorsanız, başvuru sistemimiz üzerinden Kendi Şehrimde Eğitim Almak İstiyorum formunu doldurarak talep oluşturabilirsiniz. Yeterli başvuruyu aldığımızda şehriniz için iha drone ehliyeti kursu açmak üzere plan yapacağız.

 


İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi
Başa dön tuşu