Ticari İHA Pilotu Eğitimi – Drone Ehliyeti

Yaygın olarak drone ehliyeti olarak da anılan SHGM Onaylı Ticari İHA Pilotu Eğitimlerimiz İHA0 (iha-0) ve İHA1 (iha-1) olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenmektedir.  İHA0 (iha-0) drone ehliyeti ile ağırlığı 4kg’a kadar olan cihazları, İHA1 (iha-1) drone ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları kullanabilirsiniz.

İHA0 (iha-0) pilotluk eğitimi 2 gün / 16 saatte(her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında), İHA1 (iha-1) pilotluk eğitimi 4 gün / 32 saatte(her gün 09:30 – 18:30 saatleri arasında) tamamlanmaktadır. Dilerseniz öncelikle İHA0 (iha-0) drone ehliyetini alıp sonrasında ücret ve ders saati farkını tamamlayarak İHA1 (iha-1) drone ehliyetine yükseltebilirsiniz. Ya da İHA0 (iha-0) drone ehliyetini almadan direk İHA1 (iha-1) drone ehliyetine sahip olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim İle Drone Ehliyeti / İHA Ehliyeti

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda drone / İHA ehliyeti eğitimleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda uzaktan gerçekleşmektedir.

SHGM tarafından yapılan duyurulara iha.shgm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler

Eğitimin sonunda, SHGM’nin Yetkilendirilmiş İHA Eğitim Kuruluşları için yayınladığı 18.12.2017 tarihli duyurusunda(Duyuruyu görmek için tıklayın) yer alan formata uygun olarak düzenlenmiş drone ehliyetini sizlere teslim ediyoruz. Bunun yanında CV’nize ekleyebilmeniz için drone ehliyetinin A4 boyutunda karton halini ve havalimanı çevresinde uçuş izni almanız gerektiğinde sistem tarafından istenilen R/T Telsizle Haberleşme Belgesi‘ni yine bu eğitim sonunda sizlere teslim ediyoruz. Eğitim gününden en geç üç gün öncesine kadar kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimiz eğitimin son günü tüm belgelerini teslim alabilirler. Eğitim gününden bir gün öncesine kadar kayıt işlemleri devam etmektedir.

Devam Zorunluluğu

İHA0 (iha-0), İHA1 (iha-1) drone ehliyeti eğitimlerimizde MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre %20 devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Drone Ehliyeti Eğitim Ücretleri

Drone Ehliyeti için Uzaktan Eğitim ücretleri, KDV dahil İHA0 (iha-0) 400 TL, İHA1 (iha-1) 800 TL’dir. Bu ücretlere pratik eğitim dahildir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra kurumumuzca belirlenen bir günde pratik eğitime davet edileceksiniz.

Ödemelerinizi nakit olarak ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Bilgilerinizi bırakın hemen arayalım!

Drone ehliyeti eğitimlerimiz hakkında bilgi almak ya da kayıt olmak için hemen aşağıdaki formu doldurun.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN HEMEN ARAYALIM!

Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

Sıkça Sorulan Sorular

Drone Ehliyeti Eğitimi'ni Kimler Tercih Ediyor?

 • Eğitim,
 • Medya,
 • Prodüksiyon,
 • Harita,
 • Maden,
 • İnşaat,
 • Peyzaj,
 • Zirai İlaçlama,
 • Yangınla Mücadele,
 • Arama/Kurtarma,
 • Gayrimenkul gibi sektörlerde çalışan ve diğer her türlü İHA(Drone) ile yapılabilecek ticari faaliyetlerde bulunan ya da bulunmak isteyen kişiler bu eğitimi tercih etmektedir.

İHA0 (iha-0) ve İHA1 (iha-1) Arasındaki Fark Nedir?

İHA0 (iha-0) Drone Ehliyeti ile 4 kg’a kadar, İHA1 (iha-1) Drone Ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları kullanabilirsiniz. İHA0 (iha-0) Ehliyeti’ni almadan doğrudan İHA1 (iha-1) Ehliyeti’ni alabilirsiniz.

Eğitimler Kaç Gün Sürüyor?

Uzaktan eğitimlerimizde dersleri izleyip bitirmeniz için son tarih bulunmamaktadır. Derslerin tamamını eksiksiz izleyip bitirdiğinizde drone ehliyetinizi adresinize kargoluyoruz.

Örgün eğitimlerimizde, İHA0 (iha-0) Drone Kursu 2 gün, İHA1 (iha-1) Drone kursu 4 gün sürmektedir. Drone kurslarımız İHA0 (iha-0) ehliyeti için 09:30 – 18:30 saatleri arasında, İHA1 (iha-1) ehliyeti için 09:30 – 18:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Kurs Ücreti Dışında Başka Ücret Ödeyecek Miyim?

Web sitemizde yayınladığımız İHA-0 İHA-1 ehliyet fiyatına her şey dahildir. Bu fiyatlar dışında başka bir ücret ödemeyeceksiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ne sizden ne de firmamızdan onay işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir!

İHA0 İHA1 Eğitimleri İçin Katılım Şartları Nedir?

İHA0 eğitimi için 12 yaş, İHA1 eğitimi için 15 yaş ve üzeri olmanız yeterlidir. Unutulmamalıdır ki 18 yaş altındaki kursiyerlerimiz eğitime katılarak belgelerini alabilirler ancak SHGM tarafından belgeleri 18 yaşına geldiklerinde onaylanır.

İHA0 İHA1 Drone Eğitimleri İçin Hangi Evraklar İsteniyor?

İHA0 İHA1 Drone Ehliyeti için başvurularınızı basvuru.sapmazhavacilik.com adresinde yer alan Sapmaz Havacılık İHA Eğitimleri Başvuru Sistemi’nden yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sistemine yüklemeniz gereken evrakları aşağıdaki gibidir;

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Öz Yüzü

Drone Ehliyetini Aldıktan Sonra Onaylatmam Gerekir Mi?

Eğitiminizi başarı ile tamamlayıp drone ehliyetinizi aldıktan sonra yapmanız gereken son bir adım kalıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) İHA Kayıt Sistemi‘ne üye olarak İHA Pilot Kayıt Başvurusu ekranından drone ehliyetinizi onaylatmanız gerekmektedir. Onay işlemi için aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeniz yeterlidir.

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Bizden Almış Olduğunuz Drone Ehliyeti
 • B Sınıfı Sürücü Olur Sağlık Raporu

Adli Sicil Kaydı sistem tarafından otomatik sorgulandığı için tekrardan sisteme yüklemenize gerek yoktur.

Kendi Şehrimde Eğitim Alabilir Miyim?

Sapmaz Havacılık olarak yetki aldığımız günden bu yana Ankara, İstanbul, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa, Mardin, Trabzon, Van, Zonguldak, Çanakkale, Çorum ve Şanlıurfa illerimizde iha drone ehliyeti eğitimleri düzenledik.

Sizler de kendi şehrinizde eğitim almak istiyorsanız, başvuru sistemimiz üzerinden Kendi Şehrimde Eğitim Almak İstiyorum formunu doldurarak talep oluşturabilirsiniz. Yeterli başvuruyu aldığımızda şehriniz için iha drone ehliyeti kursu açmak üzere plan yapacağız.

Drone İHA Ehliyetini Uzaktan Eğitim İle Alabilir Miyiz?

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda, SHGM’den yetkili Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında Drone / İHA ehliyeti eğitimleri, SHGM’nin yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda uzaktan gerçekleşmektedir.

Kurumumuz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen İHA Pilotu Yetiştirme Kursu açma iznine sahiptir.


İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi Başvuru Yap
İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi
İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi
Başa dön tuşu