Ticari İHA Pilotu Eğitimi

Yaygın olarak drone ehliyeti olarak da anılan SHGM Onaylı Ticari İHA Pilotu Eğitimlerimiz İHA0 ve İHA1 olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenmektedir.  İHA0 drone ehliyeti ile ağırlığı 4kg’a kadar olan cihazları, İHA1 drone ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları kullanabilirsiniz.

İHA0 pilotluk eğitimi 2 gün / 12 saatte(her gün 09:30 – 16:30 saatleri arasında), İHA1 pilotluk eğitimi 4 gün / 36 saatte(her gün 09:30 – 19:30 saatleri arasında) tamamlanmaktadır. Dilerseniz öncelikle İHA0 drone ehliyetini alıp sonrasında ücret ve ders saati farkını tamamlayarak İHA1 drone ehliyetine yükseltebilirsiniz. Ya da İHA0 drone ehliyetini almadan direk İHA1 drone ehliyetine sahip olabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim İle İHA Ehliyeti

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında 20 Kasım 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Drone / İHA ehliyeti eğitimleri, bakanlığın yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda uzaktan gerçekleşecektir.

İlgili duyurulara http://ookgm.meb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

SHGM tarafından yapılan duyuruya https://iha.shgm.gov.tr/public/duyurular?ID=3550473 adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Sonunda Verilecek Belgeler

Eğitimin sonunda, SHGM’nin Yetkilendirilmiş İHA Eğitim Kuruluşları için yayınladığı 18.12.2017 tarihli duyurusunda(Duyuruyu görmek için tıklayın) yer alan formata uygun olarak düzenlenmiş drone ehliyetini sizlere teslim ediyoruz. Bunun yanında CV’nize ekleyebilmeniz için drone ehliyetinin A4 boyutunda karton halini ve havalimanı çevresinde uçuş izni almanız gerektiğinde sistem tarafından istenilen R/T Telsizle Haberleşme Belgesi‘ni yine bu eğitim sonunda sizlere teslim ediyoruz. Eğitim gününden en geç üç gün öncesine kadar kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimiz eğitimin son günü tüm belgelerini teslim alabilirler. Eğitim gününden bir gün öncesine kadar kayıt işlemleri devam etmektedir.

Devam Zorunluluğu

İHA0, İHA1 drone ehliyeti eğitimlerimizde SHGM’den alınan görüş neticesinde %100 devam zorunluluğu esastır. Tüm kursiyerlerimizden ders ders yoklama almaktayız.

Eğitim Ücretleri

Uzaktan Eğitim ücretleri, KDV dahil İHA0 400 TL, İHA1 800 TL’dir. Bu ücretlere pratik eğitim dahildir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra kurumumuzca belirlenen bir günde pratik eğitime davet edileceksiniz.

Örgün eğitimlerimiz için pratik eğitim dahil İHA0 eğitim ücretimiz 500 TL + KDV, İHA1 eğitim ücretimiz 1000 TL + KDV‘dir. MEB tarafından yayınlanan genelge gereği şuan için yüz yüze eğitim gerçekleştiremiyoruz.

Ödemelerinizi nakit olarak ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Drone Ehliyeti Eğitimi'ni Kimler Tercih Ediyor?

 • Eğitim,
 • Medya,
 • Prodüksiyon,
 • Harita,
 • Maden,
 • İnşaat,
 • Peyzaj,
 • Zirai İlaçlama,
 • Yangınla Mücadele,
 • Arama/Kurtarma,
 • Gayrimenkul gibi sektörlerde çalışan ve diğer her türlü İHA(Drone) ile yapılabilecek ticari faaliyetlerde bulunan ya da bulunmak isteyen kişiler bu eğitimi tercih etmektedir.

İHA0 ve İHA1 Arasındaki Fark Nedir?

İHA0 Drone Ehliyeti ile 4 kg’a kadar, İHA1 Drone Ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazları kullanabilirsiniz. İHA0 Ehliyeti’ni almadan doğrudan İHA1 Ehliyeti’ni alabilirsiniz.

Eğitimler Kaç Gün Sürüyor?

İHA0 Drone Kursu 2 gün, İHA1 Drone kursu 4 gün sürmektedir. Drone kurslarımız İHA0 ehliyeti için 09:30 – 16:30 saatleri arasında, İHA1 ehliyeti için 09:30 – 19:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

Kurs Ücreti Dışında Başka Ücret Ödeyecek Miyim?

Web sitemizde yayınladığımız İHA-0 İHA-1 ehliyet fiyatına her şey dahildir. Bu fiyatlar dışında başka bir ücret ödemeyeceksiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ne sizden ne de firmamızdan onay işlemleri için herhangi bir ücret talep etmemektedir!

İHA0 İHA1 Eğitimleri İçin Katılım Şartları Nedir?

İHA0 eğitimi için 12 yaş, İHA1 eğitimi için 15 yaş ve üzeri olmanız yeterlidir. Unutulmamalıdır ki 18 yaş altındaki kursiyerlerimiz eğitime katılarak belgelerini alabilirler ancak SHGM tarafından belgeleri 18 yaşına geldiklerinde onaylanır.

İHA0 İHA1 Drone Eğitimleri İçin Hangi Evraklar İsteniyor?

İHA0 İHA1 Drone Ehliyeti için başvurularınızı basvuru.sapmazhavacilik.com adresinde yer alan Sapmaz Havacılık İHA Eğitimleri Başvuru Sistemi’nden yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sistemine yüklemeniz gereken evrakları aşağıdaki gibidir;

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Öz Yüzü

Drone Ehliyetini Aldıktan Sonra Onaylatmam Gerekir Mi?

Eğitiminizi başarı ile tamamlayıp drone ehliyetinizi aldıktan sonra yapmanız gereken son bir adım kalıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) İHA Kayıt Sistemi‘ne üye olarak İHA Pilot Kayıt Başvurusu ekranından drone ehliyetinizi onaylatmanız gerekmektedir. Onay işlemi için aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeniz yeterlidir.

 • Vesikalık Fotoğraf
 • Bizden Almış Olduğunuz Drone Ehliyeti
 • B Sınıfı Sürücü Olur Sağlık Raporu

Adli Sicil Kaydı sistem tarafından otomatik sorgulandığı için tekrardan sisteme yüklemenize gerek yoktur.

Kendi Şehrimde Eğitim Alabilir Miyim?

Sapmaz Havacılık olarak yetki aldığımız günden bu yana Ankara, İstanbul, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa, Mardin, Trabzon, Van, Zonguldak, Çanakkale, Çorum ve Şanlıurfa illerimizde iha drone ehliyeti eğitimleri düzenledik.

Sizler de kendi şehrinizde eğitim almak istiyorsanız, başvuru sistemimiz üzerinden Kendi Şehrimde Eğitim Almak İstiyorum formunu doldurarak talep oluşturabilirsiniz. Yeterli başvuruyu aldığımızda şehriniz için iha drone ehliyeti kursu açmak üzere plan yapacağız.

Drone İHA Ehliyetini Uzaktan Eğitim İle Alabilir Miyiz?

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında 20 Kasım 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Drone / İHA ehliyeti eğitimleri, bakanlığın yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda uzaktan gerçekleşecektir.

Kurumumuz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen İHA Pilotu Yetiştirme Kursu açma iznine sahiptir.


İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi Takvimi
İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi
İHA0 İHA1 Ticari İHA Pilotu Eğitimi
Başa dön tuşu